Eric Archer vs Tim Escobedo vs Your Admin – VCF battleEric Archer vs Tim Escobedo vs Wasz Kochany Admin – walka VCF

by terror303 ~ 28/01/2012 sobota, 28 stycznia, 2012. Klasa: Electrical.

Pod koniec ubiegłego roku zapragnąłem budować sobie jakiś filtr dolnoprzepustowy, tak w ramach relaksu i zrobienia sobie przyjemności (wiem, że może wydawać się to dziwne, ale nic na to nie poradzę). W oko wpadły mi 2 schematy: „DIY analog LP-VCF” Erica Archera i „9V powered MS-20 Sallen-Key LP VCF” Tima Escobedo. Są to filtry dolnoprzepustowe, przestrajane napięciem, działające z baterii 9V (jest to dość unikalne, znaczna większość filtrów „muzycznych” wymaga zasilania +/-15V). Filtry te zbudowane są wokół podwójnego wzmacniacza transkonduktancyjnego LM13600 (LM13700) i starają się udawać układ znany z syntezatora KORGa MS-20, wersja OTA. Dlaczego akurat postanowiłem położyć swe łapska na analogowych filtrach / syntezatorach? Z racji zacofania technologicznego naszego Kraju, dostępnych jest od groma części w USA uznanych za „obsolete” i „extreme rare”. LM13700 leżą na ulicy, NE566 kupuję koło piekarni za 2zł, BC108 dodają gratis do każdego zakupionego kilograma ziemniaków, a za 3 piwa kupel odda ci swojego MOS6581 z pocałowaniem. Niestety działa to również w drugą stronę – elementy standardowe w USA są u Nas rarytasem, ale przy odrobinie chęci można je dostać. Powyższe przesłanki prowadzą do prostego wniosku – Polska to raj do budowania urządzeń z lat 70-80. A i Pan z elektronicznego się ucieszy, że pozbawiam go zalegającego towaru.

Poniżej schemat układu w wykonaniu Erica Archera. Przypomina ona konstrukcję z MS-20, różni się jednak „ścieżką” sprzężenia zwrotnego. Dodatkowo znajdziemy mikser sygnału odfiltrowanego i wejściowego (podejrzewam, że powstał w wyniku zagospodarowania wolnego 1/2 LTC2272). Zastosowano ciekawy scalak TLE2426, pozwalający w prosty sposób uzyskać sztuczną masę. W projekcie Tima Escobedo, rolę tą pełni układ z dwoma czerwonymi LEDami – napięcie zasilania wzmacniaczy operacyjnych w tym przypadku nie jest jednak w pełni symetryczne.

 Żeby nie było, że oszukuję, że niby nic nie polutowałem, zamieszczam piękną fotkę prototypu. Może wydawać się dziwne, że prototypy buduję nie na płytkach uniwersalnych, ale dla każdego robię osobny projekt płytki, wytrawiam, wiercę itd. Więc wyjaśniam: lubię projektować płytki i je wytrawiać. To mnie relaksuje.

Filtr LP, projekt Eric Archer, wykonanie Terror303

Schemat filtru projektu Tima Escobedo (docelowo stworzonego jako efekt gitarowy) znajduje się niżej. Największy problem stanowiło znalezienie kondensatora 680pF foliowego. 99% dostępnych w sklepach stacjonarnych to ceramiczne.

Do kompletu zdjęcie prototypu (właściwie co to za prototyp, skoro ktoś już ten układ zbudował i uruchomił). Do kompletu zdjęcie nędznej kopii.

Filtr LP, projekt Tim Escobedo, wykonanie Terror303

Moja wizja filtra zrealizowana jest na „płytce uniwersalnej”, pozwalającej na stworzenie wielu jego wersji, stąd też duża liczba zworek. Dokładne parametry mojej konstrukcji owiane są tajemnicą (jestem w trakcie poszukiwań optymalnych parametrów), jednak mogę zaprezentować próbkę brzmienia oraz fotkę. Stwierdziłem, że jest na tyle dobry, że zasługuje na gałeczki.

Filtr LP/HP, projekt Terror303, wykonanie Terror303

Poniżej porównanie filtrów (mojego i Erica Archera), miłego wyciągania wniosków.

Mój filtr docelowo znajdzie się w nowym projekcie, który tradycyjnie już powali świat na kolana. A teraz wystarczy mi, że mi się podoba.

Comments are closed.